چهارشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1395 ساعت 06:17 ب.ظ


دوره ی MBA چیست ؟رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. mba مخفف عبارتMaster of Business Administrator (به معنی مدیریت حرفه ای کسب و کار) می باشد.بقیه در ادامه مطلب 


  


 این رشته(MBA) یکی از پرطرفدارترین و پر سود ترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می توانید در آزمون های مربوطه ثبت نام کنید. رشته mba به دلیل تفاوت های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن مشکل بسیار بزرگی در اخذ پذیرش مواجه خواهید بود .

همچنین بسیاری از افراد مشغول فعالیت های شغلی خود هستند و یا دانشجو می باشند و زمانی برای تحصیل دانشگاهی ندارند و یا امکان تحصیلی همزمان محقق نیست حال اینکه این رشته ی پر اهمیت می تواند تضمین کننده ی موفقیت هر کسب و کاری باشد ، به همین دلیل این دسته از مدیران و یا دانشجویانی که برای آینده ی مالی خود ارزش خاصی قائل هستند می توانند در دوره های مجازی MBA که بدون نیاز به داشتن مدرک خاص یا کنکور دانشگاهی صورت می گیرد و همچنین با هزینه ی بسیار پایین و زمان کم صورت می پذیرد شرکت نمایند و از فواید شگفت انگیز آن بهره مند شوند.


مهمترین دلیل فراگیری mba چیست و چگونه می تواند برای افراد درآمد زا باشد ؟ 


اجازه بدهید تا این موضوع را با ذکر مثالی باز کنیم:

شما حتما با نام آقای قلمچی دارنده بزرگترین مرکز آموزش کنکور آشنا هستید. قلمچی تا ده سال پیش یک دبیر ساده ریاضی و فیزیک بود که گاهی اوقات در ساعات فراغت از مدرسه به تدریس خصوصی می پرداخت اما امروز با در آمد سالانه حدود 4 میلیارد تومان یکی از مشهورترین و پر درامد ترین افراد ایران است که نحوه درآمدش هم کاملا آشکار است و اتفاقا مردم با میل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالی که مطرح می شود این است که چطور این اتفاق می افتد ؟چرا از میان این همه دبیر فقط یک نفر می تواند تا این حد موفق عمل کند؟

در واقع کار mba همین است ام بی ای به شما به عنوان یک فرد عادی در هر تخصص و دانشی امکان می دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نیازها, شکاف ها و کمبودهای بازار کنید و بر اساس تکنیک ها و تاکتیک هایی که بازار و کسب و کار شما می طلبد بهترین راه برای توسعه کسب و کار خود را پیدا کنید و سهم خود را از بازار افزایش دهید.


 مثالهایی ایرانی و خارجی از این دست بسیار هستند هایدا بزرگترین Fast food زنجیره ای در ابتدا فقط یک ساندویچی ساده بود اما از همان ابتدا ایده ای بزرگ بود و یا ebay یک سایت معمولی بود ولی هم اکنون یکی از پر سود ترین سایت های اینترنتی دنیاست. mba به شما می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه اولین باشید اما تا حد بسیاری به شما یاد می دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتی بهترین باشید.

 در دانشگاههای ایران در حال حاضر 9 دانشگاه در ایران در رشته mba و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند. 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo