پنج‌شنبه 1 مهر‌ماه سال 1395 ساعت 05:07 ب.ظ


آمار مهاجرت در دنیا و رتبه ایران در برخی کشورها از هر 1000 نفر حدود 24 نفر مهاجرت کرده‌اند. افزایش یا کاهش این نرخ به عوامل بسیاری بستگی دارد. از امید به زندگی در آن کشور گرفته تا امنیت، آسایش و رفاه اقتصادی. بر خلاف آنچه تصور می‌شود آمار مهاجرت در ایران بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها است.


بقیه در ادامه مطلب

  

به گزارش بولتن نیوز به نقل از بازار خبر، مهاجرت در لغت عبارت‌ است از جابه‌جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند.

دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت باشد.

اگرچه مهاجرت بشر برای مدت صدها هزار سال وجود داشته و دارد، «مهاجرت» در مفهوم مدرن به حرکت و کوچ افراد از یک ملیت- کشور به کشور دیگر، که در آنجا شهروند نیستند، محسوب می‌شود. 

مهاجرت به‌طور ضمنی به اقامت درازمدت با مهاجرت اطلاق می‌شود توریست‌ها و بازدید کنندگان موقتی و کوتاه مدت به‌عنوان مهاجرت شناخته نمی‌شوند؛ اما با وجود این، مهاجرت فصلی کارگران و نیروی کار (به‌طور نمونه برای مدت کمتر از یک سال) اغلب به‌عنوان شکلی از مهاجرت به حساب می‌آیند.

طبق آمار تخمینی سازمان ملل متحد در حدود ۱۹۰ میلیون مهاجر بین‌المللی در سال ۲۰۰۵ وجود داشته‌است که ۳٪ از کل جمعیت دنیا را شامل می‌شود.

۹۷٪ بقیه جمعیت دنیا در کشورها و محل‌هایی زندگی می‌کنند که به دنیا آمده‌اند یا به‌طور خانوادگی زندگی کرده‌اند.

کشورهای مهاجرپذیر نیز از نیروی کار مهاجران نفع می‌برند. بسیاری از کشورهای صنعتی برای گردش اقتصاد خود به نیروی کار ارزان مهاجرین نیاز دارند. مهاجران به‌ویژه در بخش‌های کشاورزی، ساختمان، رستوران‌داری و هتل‌داری، مراقبت از سالمندان، نظافت و خدمتکاری منازل مشغول به کار هستند.

حتی در اتحادیه اروپا نیز انجام کار محدودیت‌های اقامتی برای بعضی از کشورها دارد و این امر رسماً به مهاجرت و کار غیرقانونی دامن می‌زند. در واقع در بحث‌های مربوط به مهاجرت غالباً چنین جلوه داده می‌شود که مهاجرین خود را به زور به جوامع مرفه‌تر تحمیل می‌کنند.

در این میان نه تنها به علل مهاجرت، که ریشهٔ بسیاری از آنان، مناسبات اقتصادی جهانی است، اشاره نمی‌شود، بلکه در مورد منافع سرشاری که از راه مهاجرت قانونی و غیرقانونی نصیب سوداگران می‌گردد نیز سکوت می‌شود.

آمار

طبق «گزارش منشی‌گری عمومی سازمان مهاجرت بین‌المللی و توسعه» بیشتر مهاجران بین‌المللی در کشورهای توسعه یافته دارای درآمد بالا، یعنی در حدود ۹۱ میلیون در سال ۲۰۰۵ هستند.

کشورهایی که درآمد کم یا کمتر از حد متوسط را دارند، دارای ۵۱ میلیون مهاجر بین‌المللی هستند.

تعداد کل مهاجران بین‌المللی در آمریکا در بیشترین حد آن ۳۹ میلیون نفر است.

بالاترین درصد مهاجران در نیروی کار و کارگران در کشورهای حوزه خلیج فارس محاسبه شده است. 

حدود یک سوم مهاجران بین‌المللی از یک کشور توسعه یافته به کشور دیگری مهاجرت می‌کنند. 

در اروپا، فقط لوکزامبورگ این میزان را با ۴۵٪ نیروی کار خارجی دارد. در سویس، ۲۲٪ از نیروی کار از خارجیان تشکیل می‌شود، اما در کشورهای دیگر اروپایی کمتر از ۱۰٪ خارجی هستند.

 در ایران

آما مهاجرت کشور نشان می‌دهد از هر 1000 نفر ایرانی تنها منفی 0.11 نفر مهاجرت کرده‌اند. این عدد یعنی آمار افراد مهاجر ایرانی آنقدر کم است که در بازه‌های 1000 نفری گنجانده نمی‌شود.

با در نظر گرفتن همین رقم، ایران در رتبه 101 پایین‌تر از برزیل و بالاتر از مصر خواهد بود.

اما این نکته را در نظر بگیرید که عدد و رقم ذیل مربوط به مهاجران قانونی است که آمارشان در دفاتر رسمی ثبت شده است. 

نرخ مهاجرت غیر قانونی ایرانی‌ها و هیچ کشور دیگری دقیقاً قابل محاسبه نیست.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo